PomníkyDobové dokumentyRok vypuknutí spolupráce

O projektu

Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského ve spolupráci s Asociací učitelů dějepisu vyhlásilo výzvu školám, žákům a studentům pojmenovanou
(Ne)zapomenuté pomníky – stoletá paměť národa a země.
Jedná se o geograficko-historický projekt mapující pomníky padlých vojáků z 1. světové války. Základem projektu je vytvoření interaktivní mapy, do které je možno průběžně vkládat Vámi osobně nalezené a vyfotografované pomníky a hroby na území České republiky. K fotografii lze připojit i související příběh či další zajímavé doplňující informace.

Cílem projektu je podporovat a rozvíjet vztah žáků a studentů k historii, jejich aktivní zapojení do znalostí o svém regionu, přiblížení tématu světové války z pohledu osobních příběhů a v neposlední řadě zamyšlení nad významnými výročími, jejich původu a důvodu, proč si je stále připomínáme.
Vyhodnocení projektu se předpokládá na podzim roku 2018 v souvislosti se 100. výročím založení Československé republiky se statistickými výstupy podle množství zadaných záznamů, regionálního zastoupení a období, ve kterých záznamy přicházely (např. období školních prázdnin, začátku a konce školního roku). Po roce 2018 bude projekt i nadále pokračovat a databáze pomníků v interaktivní mapě doplňována.

© Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského 2024